-
Prawie 90% naszego czasu przebywamy w budynkach (domach, biurach, szkołach, hotelach itd.), dlatego niezwykle istotnym jest, abyśmy zadbali o trwałe i bezpieczne rozwiązania dla naszego komfortu.KLUCZOWE KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA IZOLACJI Z WEŁNY MINERALNEJ
Komfort termiczny – to zrównoważony bilans cieplny, brak wahań temperaturyKomfort akustyczny – to chrona przed hałasem, dobre samopoczucie i koncentracjaBezpieczeństwo – to niepalność, ochrona przeciwpożarowaEnergooszczędność – to niskie koszty energii na ogrzewanie i klimatyzacjęOchrona środowiska – to ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery
-
Komfort cieplny to stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
- Wszyscy najlepiej czujemy się w pomieszczeniach ze stałą, kontrolowaną przez nas temperaturą.
- Każda przegroda budowlana – podłoga, ściana, dach – powinna charakteryzować się pewną izolacyjnością termiczną (cieplną), by uniknąć strat ciepła i sprawić, by budynek był komfortowy termicznie.
- Budynki powinny charakteryzować się szczelnością powietrzną, by przeciwdziałać przeciągom, które wpływają negatywnie na nasz komfort termiczny i zwiększają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku.
-
- Izolacyjność cieplną przegrody charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2*K)]. Im większa wartość współczynnika U tym gorsza izolacyjność cieplna przegrody.
- Izolacyjność cieplną przegród „kreują” cechy termoizolacyjne materiałów, z których przegroda została wykonana i ich grubość.
Im „cieplejszy” i grubszy materiał, tym większa izolacyjność termiczna przegrody. - Parametrem opisującym właściwości materiałów termoizolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła ʎ (lambda) [W/(mK)]. Im niższy, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne.
- Materiały z wełny mineralnej cechują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, a ich lambda może osiągać wartość już od 0,030 W/mK.
-
-
- Wszyscy najlepiej czujemy się w pomieszczeniach, do których nie przenikają żadne niepożądane dźwięki z zewnątrz i gdy nasze działania są nieskrępowane świadomością tego, że możemy przeszkadzać innym.
- Każda przegroda budowlana – podłoga, ściana, dach – powinna charakteryzować się pewną izolacyjnością akustyczną, wyrażoną liczbowo. Izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej określana jest w decybelach (dB).
- Na uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych przegród, poza odpowiednim ich zaprojektowaniem i wykonaniem, wpływa fakt z jakich materiałów przegroda została wykonana.
Komfort akustyczny to możliwość kształtowania przestrzeni według naszego zapotrzebowania na dźwięk.
-
- Dla materiałów izolacyjnych parametrem opisującym ich przydatność do wznoszenia przegród izolujących akustycznie jest współczynnik pochłaniania dźwięku αw (alfa w).
- αw waha się od 0,0 (całkowite odbicie) do 1,0 (całkowite pochłanianie) i jest wartością bezwymiarową. Czyli im wyższa wartość αw tym większe zdolności materiału do pochłaniania dźwięku.
- Produkty z wełny mineralnej cechują się doskonałą zdolnością pochłaniania dźwięku, wielokrotnie osiągają najwyższy współczynnik pochłaniania dźwięku αw=1
-
- Bezpieczeństwo zwykle kojarzymy z solidnymi przegrodami budowlanymi, dobrymi drzwiami, czy oknami. Warto jednak pamiętać, że jednym z najistotniejszych elementów naszego bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo pożarowe.
- Bezpieczeństwu pożarowemu obiektów budowlanych sprzyja odpowiedni dobór rozwiązań i materiałów budowlanych, w tym niepalnych materiałów izolacyjnych, które gwarantują pasywną ochronę przeciwpożarową.
- Najbardziej bezpieczne materiały budowlane, w tym izolacyjne, to materiały niepalne, oznaczone klasą reakcji na ogień A1 lub A2.
-
- Koszt własnego domu to koszt inwestycyjny, ale również koszt eksploatacyjny.
- Koszty mieszkaniowe stanowią 20-30% budżetów europejskich gospodarstw domowych. Już na etapie projektu i wyboru materiałów budowlanych możesz zadecydować o tym, jak te koszty będą się kształtować.
- Zastosowanie wełny szklanej jako izolacji termicznej budynku pozwala znacząco zredukować koszty ponoszone na ogrzewanie i klimatyzację domu, przez wszystkie lata jego użytkowania.
- Jeśli zdecydujesz się na budowę domu energooszczędnego lub termomodernizację istniejącego budynku, oszczędności poczynione na niższym zużyciu energii znacząco ograniczą koszty użytkowania domu i mogą pomóc spłacać kredyt zaciągnięty na jego budowę.
- Szacuje się, że niższe koszty eksploatacji domu energooszczędnego pozwalają zwrócić wyższe wydatki inwestycyjne, które należy pierwotnie ponieść, po 8 do 12 latach użytkowania takiego budynku. To zdecydowanie jedna z lepszych lokat kapitału dostępnych na rynku.
-
Czy wiesz co nas czeka, jeśli nie zmienimy podejścia do środowiska?
Budownictwo zrównoważone, czyli z poszanowaniem środowiska jest kluczowym priorytetem, jeśli chcemy ochronić naszą planetę przed zagładą. Producenci świadomi tego faktu przedstawiają dla swoich wyrobów Deklaracje środowiskowe (III typu). -
Co nam daje izolacja wełną mineralną?
-
Jeśli jesteś zainteresowany szerszym zakresem wiedzy nt. izolacji budowlanych,
skontaktuj się z Doradcą Techniczno-Handlowym ISOVER w Twoim regionie.
Kontakt znajdziesz TUTAJ