-
Jaką wełnę zastosować w ściance działowej? Szklaną czy skalną?
Do wykonywania ścian działowych w systemach suchej zabudowy można z powodzeniem wykorzystywać zarówno materiały z wełny mineralnej szklanej, jak i skalnej. Ze względu na niski ciężar, łatwość obróbki i doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku już przy stosunkowo niewielkiej grubości ISOVER rekomenduje wykorzystywanie wełny szklanej Aku-Płyta, jako materiału tłumiącego dźwięki w systemach suchych ścian działowych.
Czy to prawda, że wełna mineralna szklana osiada w przegrodzie budowlanej jak ściana szkieletowa, trójwarstwowa?
Nie, wełna mineralna szklana nie osiada w przegrodach. Stwierdzenie to jest poparte wieloletnim doświadczeniem oraz badaniami przeprowadzonymi w Instytucie Techniki Budowlanej.
-
Czy wełna ISOVER odporna jest na rozwój grzybów i pleśni?
Tak, sama wełna ISOVER nie stanowi pożywki dla grzybów i pleśni, co zostało potwierdzone badaniami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wełna mineralna ISOVER jest odporna na rozwój grzybów, które mogą wpływać negatywnie szkodliwe na zdrowie mieszkańców. Potwierdzona testami wysoka odporność na rozwój grzybów z gatunku: Aspergillus Niger, Aspergillus versicolor, Aternaria alternata, Aureobasidium pullulans, Chaeotomium globosum, Cladosporium cladosporioides, Eurotium herbariorum, Myrothecium verrucar, Penicillium chrysogenum.
O ile droższy jest budynek energooszczędny od standardowego?
Na podstawie symulacji zrobionych dla nas przez Krajową Agencję Poszanowania Energii budynek o standardzie 40 – 45 kWh/(m2rok) energii końcowej to 9-10% więcej od budynku standardowego, a budynek o standardzie 15 – 20 kWh/(m2rok) energii końcowej z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi to około 16% więcej. Niemniej jednak można przyjąć, że dodatkowe koszty zwrócą się nam w przeciągu nie więcej niż 10 lat.
-
Czy kolor wełny ma znaczenie?
Nie, kolor wełny w żadnym wypadku nie decyduje o parametrach materiału izolacyjnego.
Czy konieczne jest stosowanie folii paroizolacyjnej? Słyszałem, że wystarczy ją zastosować tylko w łazience.
Zadaniem folii paroizolacyjnej jest blokada przenikania wilgoci do materiału termoizolacyjnego. Dlatego też Isover rekomenduje stosowanie folii lub membran paroizolacyjnych na całej powierzchni dachu.
-
Dlaczego ważne jest, aby przegrody budowlane wykonywane były z materiałów niepalnych?
Budowlane materiały niepalne (materiały charakteryzujące się klasą reakcji na ogień A1 lub A2) wykorzystane do budowy budynku wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo ludzi i mienia. Nie tylko nie mają one wpływu na rozwój pożaru – nie zwiększają go, nie rozprzestrzeniają, nie dymią i nie kapią, ale również podczas pożaru nie uwalniają toksycznych gazów. Wełna mineralna szklana i skalna ISOVER stanowi ponadto skuteczną izolację ppoż. w systemach suchej zabudowy, w tym. m.in. w ściankach działowych, okładzinach ściennych i sufitowych.
Jaka jest przewaga rozwiązań opartych na wełnie mineralnej szklanej w porównaniu np. z wełną skalną, styropianem, poliuretanem?
Poza wymienionymi już wcześniej najważniejszymi zaletami wełen mineralnych, wełna szklana dodatkowo jest materiałem lekkim i sprężystym, przez co nie obciąża konstrukcji dachu i doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń. Ponadto materiał jest trwały i oddychający . Wszystkie te cechy w połączeniu z wysoką izolacyjnością termiczną, akustyczną i niepalnością sprawiają, że produkty z wełny szklanej doskonale sprawdzają się zwłaszcza przy izolowaniu dachów skośnych i ścian działowych.
-
Jak wełna ISOVER poprawia izolacyjność akustyczną stropów i podłóg?
Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynku. Stanowi element wykończenia przegrody poziomej budynku, nadając jej wymagane cechy użytkowe i estetyczne. Co za tym idzie materiały stosowane do wykonywania warstw podłogowych powinny być materiałami specjalnie dobranymi do tego celu. Produkty z wełny mineralnej ISOVER szklanej (TDPT) i skalnej (Stropoterm) zostały tak skonstruowane, by w układach podłóg pływających nie tylko przenieść obciążenia występujące na warstwach podłogowych lecz również by mogły stanowić odpowiednio elastyczny materiał tłumiący dźwięki uderzeniowe (np. przesuwanego po podłodze krzesła czy odgłos kroków).
Zimą mróz uszkodził dach i podczas roztopów woda zalała izolację – czy muszę ją wymienić?
Ocenę przydatności zalanej lub zawilgoconej wełny powinno się przeprowadzić na budowie/miejscu składowania lub zamontowania produktu. W tym celu prosimy o kontakt z Regionalnym Doradcą Techniczno-Handlowym lub z Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER (bezpłatna infolinia: 800 163 121).
-